Bu web sitesi (ketojenikdiyeti.net) satılıktır!
Bu sayfada yer alan bilgiler örnek tasarım için rastgele oluşturulmuştur. Tavsiye veya öneri niteliğinde değildir.
Lütfen sağlık konularında uzman bir hekime danışınız!
BU WEBSİTESİNİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, son zamanlarda insanlar arasında popüler olmaya başlayan ve sonuçları itibari ile ilgi çeken bir beslenme biçimidir. Bu yüzden insanlar internette ketojenik diyet nedir, ketojenik diyet nasıl yapılır gibi çeşitli konuları araştırmaya başlamıştır. Bizlerde bu yazımızda sizlere ketojenik diyet hakkında bazı bilgiler vermeye çalıştık.

ketojenik diyet nedir

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet ya da keto diyeti, insan vücudunda yağ yakım miktarını artıran düşük karbonhidrat içeren diyetlere verilen genel isimdir. Ketojenik diyetlerin kilo verme, sağlık ve performans açısından bir çok faydası bulunmakla beraber kimi zaman kişilerde başlangıç aşamasında yan etkileri de olabilmektedir. Bu yüzden profesyonel bir diyetisyen eşliğinde yapılan bu diyetlerin takip edilmesi gerekir!

Ketojenik diyet aslında doktor kontrolünde uygulanması gereken bir diyettir. Bunun nedeni günümüzde ketojenik diyetin özellikle çoçuklarda kontrol edilmesi zor yani refrakter epilepsi denilen hastalığın tedavisi için kullanılabilen bir diyet türü olmasıdır. Bu yüzden diyet sürecinin doktor eşliğinde takip edilmesi gerekir. Bu diyet türünde yüksek yağlı besinler ve gerekli miktarda protein içeren besinlere yer verilir. Düşük karbonhidratlı bir diyet türüdür. Halk arasında keto diyeti olarak da bilinmektedir.

Yapılan bazı çalışmalar sonucunda ketojenik diyetin epilepsi, Alzheimer, diyabet ve kanser gibi birtakım hastalıların tedavisinde başarılı sonuçlar verdiği aynı zamanda kilo verme konusunda da yardımcı olduğu görülmüştür.

Ancak bu diyete uzun süre kesintisiz devam edilmesi sağlık açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden bu diyetin dikkatli, uzman bir doktor veya diyetisyen eşliğinde yapılması ve takip edilmesi gerekir.

Bilindiği üzere vücudumuzun temel enerji kaynağı glikozdur. Glikoz, karbonhidrat ve şekerden elde edilir ve bedenin en kolay enerjiye dönüştürdüğü besin maddesidir. Ancak glikoz insülinin artmasına neden olur ve insan vücudu açlık hissi duyar.

Ketojenik diyetin temelinde vücudun dışarıdan karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmak vardır. Karbonhidrat alımındaki bu azalma insan vücudunu ketoz adı verilen metabolik bir duruma sokar. Ketoz durumunda vücut enerji için yağ yakmada çok daha verimli bir hale gelir ve vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlar yerine yağlardan karşılamaya başlar. 

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi hangi diyeti yaparsanız yapın diyet sırasında istediğiniz yemekleri yiyemiyorsunuz. Ketojenik diyetin yani keto diyetinin temelinde de bu var. Keto diyetinin asıl amacı karbonhidratlı besinleri azaltmak. Böylece vücut ketosis deninlen moda girer. Bu yüzden karbobhidratlı besinler konusunda çok katı bir disipline sahip olmanız gerekiyor.

ketojenik diyet nasıl yapılır
Ketojenik Diyeti lütfen kendi başınıza uygulamaya kalkmayınız! Uzman bir doktor/diyetisyen rehberliğinde gerekli olması halinde uygulayınız!

Ketojenik diyet yaparken karbonhidratlı besinlerden uzak durmanız gerektiğini söylemiştik. Temel olarak bu besinler tahıllar (ekmek, makarna, kahvaltı gevrekleri), nişasta (patates, fasulye, baklagiller) ve meyveler (bazı meyveler hariç).

Ketojenik Diyet Yaparken Yenilecek Gıdalar

 • Tahıllar (Buğday, mısır, pirinç, yulaf türevleri)
 • Şeker (bal, agave, akaağaç şurubu, pekmez)
 • Meyve (elma, muz, portakal, kavun, karpuz)
 • Kökler (patates, tatlı patates)
 • Baklagiller

Ketojenik Diyet Yaparken Yenilmeyecek Gıdalar

 • Etler (balık, biftek, kuzu, kümes hayvanları, yumurta)
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler (Ispanak, lahana, roka, marul)
 • Toprak üstü sebzeleri (brokoli, karnıbahar)
 • Bol yağlı süt ürünleri (Kaşar, beyaz beynir, krema, tereyağı)
 • Yemiş ve tohumlar (ceviz, fındık, ay çekirdeği, kaju, makademia)
 • Avokado ve böğürtlengiller (yaban mersini, böğürtlen, karadut, frambuaz gibi glisemik indeksi düşük olanlar)
 • Tatlandırıcılar (stevia, eritritol gibi düşük karbonhidratlı tatlandırıcılar)
 • Diğer yağlar (hindistan cevizi yağı, çörek otu yağı, iyi zeytinyağı, susam yağı, vs.)

Ketojenik diyet yüksek yağlı besinlere dayalı bir beslenme biçimi olduğundan vücudunuz ihtiyaç duyduğu kalorilerin çoğunu bu yağlardan karşılayacak.

Ketojenik diyetin riskleri nelerdir?

Ketojenik diyetler, sağlıklı ve dengeli beslenme için olması gereken düzenden oldukça farklı besin içeriklerine sahipdir. Dolayısıyla keto diyeti sağlık açısından bazı olumsuz etkiye neden olabilir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabilirz:

 • Vücudun ketozis moduna girmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir.
 • Açlık tablosunun geliştirildiği ketojenik diyetleri uygulayan kişilerde vücut kendini açlığa adapte edebilmek adına metabolizma hızını yavaşlatma eğilimine girer. Bu da diyet sonunda yavaşlamış bir metabolizma hızı ve buna bağlı olarak diyetin bırakılmasını takiben verilen kiloların tümüyle geri alınması şeklinde sonuçlara neden olabilir.
 • Çok büyük bir bölümü yağlardan oluşan ketojenik beslenme planlarında lifli besinler yok denilecek kadar azdır. Bu vaziyet kabızlık başta olmak suretiyle birçok bağırsak problemini bununla beraber getirir.
 • Yüksek yağlı beslenme, yağlardan enerji elde edilmesine bağlı olarak kanda dolaşan özgür yağ asitlerinin miktarının artması ve kifayetsiz posa alımına bağlı olarak kolesterol ve öteki kan lipitlerinde artış görülür ve bu vaziyet kalp ve damar rahatsızlıkları açısından fazlaca büyük risk oluşturur.
 • Ketojenik diyetler karaciğer üzerinde ağır bir yük oluşturur. Bu nedenle bu diyetler kesinlikle uzun süre devam ettirilmemeli ve karaciğerinde herhangi bir hastalık bulunan kişiler karaciğer yetmezliği gelişmesi gibi risklerden korunmak adına ketojenik diyet uygulamamalıdır. Diyete başlanmadan önce karaciğer enzimlerinin normal sınırlarda olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Beynin temel enerji kaynağı glikozdur. Bu nedenle ketojenik diyet yapan kişilerde karbonhidrat dışı kaynaklardan dolaylı yoldan glikoz elde ediliyor olmasına bağlı olarak bilişsel fonksiyonlarda yavaşlama ve gerilik gözlenebilir.
 • Yapılan birlimsel incelemelerde ketojenik diyetlerin de içinde yer almış olduğu düşük karbonhidratlı beslenme programlarından herhangi birini tatbik eden kişilerde kalp ritim bozukluğu büyüme ihtimalinin normal beslenen kişilere oranla daha yüksek olduğu kararına varılmıştır.

Bu nedenlerden dolayı ketojenik diyet, yalnızca hekim tarafından uygun görüldüğü, başka seçeneğin bulunmadığı durumlarda sürekli olarak kontrol altında tutulabilecek hastalara uygulanmalıdır.


Ketojenik yiyecekler nelerdir?

Ketojenik yiyecekler vücut yapınıza göre uzman hekimler tarafından belirlenen yiyeceklerdir.

Ketojenik diyet zararlı mı?

Ketojenik diyet uzman hekim kontorülünde yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlığa zararlı sonuçlar meydana gelebilir.

Ketojen diyet nasıl yapılır?

Ketojenik diyet uzman diyetisyen veya uzman hekim kontrolünde belirli periyotlar içinde yapılır.

Kimler ketojenik diyet yapamaz?

Doktor onayı olmayan ve sağlık problemi olan kişiler ketojenik diyet yapamaz.


Kaynaklar: